Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 15.01.2009, 11:38   #1
Люша
Новичок

По умолчанию Проблемы с показателями базальной температуры.

Девченочки, здравствуйте. На этом форуме я новичок. Замужем уже 2,5 года. Очень хочется ребенка, но никак не получается. Когда поженились, то сразу решили деток заводить. И через несколько месяцев безуспешных попыток мы обратились с мужем к врачу, он сдал спермограмму, а я сдала все гормональные. У меня все было хорошо, а вот у него был плохой анализ, 2,5 мли в 1 мл, нам сказали, что с таким анализом нам ничего не светит, кроме искусственного оплодотворения. И мы попробовали прошлой зимой, попытка не удалась. При чем что спермограмма у мужа была уже 15 млн в 1 мл. И через месяц после этого я забеременела сама. Но на сроке 5 недель плод замер. Мне сделали чистку, я пролечилась летом на куяльнике. Но меня беспокоит то, что базальная температура у меня не поднимается выше 36.7, хотя при этом я сдаю анализ на прогестерон, он в норме. Но моя врач говорит, что анализы это не информативно, лучше всего мерять базальную. Вот я ее и меряю уже около года наверно. Первая фаза 36.3-36.4, а вторая 36.7, при всем при этом я ощущаю овуляцию и тесты на О. положительные на 13-14 день , цикл у меня 28 дней, и не сбивается никогда. Врач прописывала мне прогестерон на три месяца, с 17по 26 день цикла, но температура не менялась даже после уколов. В этом месяце она преписала мне с 14по17 день ХЧГ 1500, а после него опять прогестерон, и ничего температура все та же, правда вчера была 36.9, и то на кануне пила вино. Чем же поднять температуру, что делать?
Люша вне форума   Ответить с цитированием
Sponsored Links
Старый 15.01.2009, 21:31   #2
Сашульчик
Модератор

Я читала, что многие пробуют забеременеть с помощью трав Боровая матка и Шалфей, но с ними надо осторожно, т.к. там определенные сроки приема должны быть, чтоб не сбить овуляцию, но все-равно лучше под наблюдением врача.

Сашульчик вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.01.2009, 21:46   #3
Gerochka
Мамочка-беременюшка

Сообщение от Люша Посмотреть сообщение
Девченочки, здравствуйте. На этом форуме я новичок. Замужем уже 2,5 года. Очень хочется ребенка, но никак не получается. Когда поженились, то сразу решили деток заводить. И через несколько месяцев безуспешных попыток мы обратились с мужем к врачу, он сдал спермограмму, а я сдала все гормональные. У меня все было хорошо, а вот у него был плохой анализ, 2,5 мли в 1 мл, нам сказали, что с таким анализом нам ничего не светит, кроме искусственного оплодотворения. И мы попробовали прошлой зимой, попытка не удалась. При чем что спермограмма у мужа была уже 15 млн в 1 мл. И через месяц после этого я забеременела сама. Но на сроке 5 недель плод замер. Мне сделали чистку, я пролечилась летом на куяльнике. Но меня беспокоит то, что базальная температура у меня не поднимается выше 36.7, хотя при этом я сдаю анализ на прогестерон, он в норме. Но моя врач говорит, что анализы это не информативно, лучше всего мерять базальную. Вот я ее и меряю уже около года наверно. Первая фаза 36.3-36.4, а вторая 36.7, при всем при этом я ощущаю овуляцию и тесты на О. положительные на 13-14 день , цикл у меня 28 дней, и не сбивается никогда. Врач прописывала мне прогестерон на три месяца, с 17по 26 день цикла, но температура не менялась даже после уколов. В этом месяце она преписала мне с 14по17 день ХЧГ 1500, а после него опять прогестерон, и ничего температура все та же, правда вчера была 36.9, и то на кануне пила вино. Чем же поднять температуру, что делать?
Приветик. Есть очень хороший врач в 5 роддоме...Коган Владимир Михайлович...он знаю очень хороший спец в принципе, плюс особое внимание уделяет именно базальной температуре..попробуй обратиться к нему

Принцессочке Анастасие

Gerochka вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.01.2009, 09:27   #4
Люша
Новичок

Девочки, спасибо, что отозвались. вчера купила новый термометр, так он показал сегодня 36.8, сегодня 20ДЦ, я сразу перемерила старым, так он показал 36.6, как так может быть? А как принимает Коган, ты не знаешь? ? Мне говорили когда то , что есть хороший врач Зильберман, но он говорят, очень спецефический, как человек, но врач вроде хороший.
Старый 16.01.2009, 16:11   #5
Ежишка
Мамочка

Злость

Вот, девочки, читаю и теперь в окончательном психологическом ауте... Базалку забросила измерять принципиально, так как одни врачи кричат "это совсем неинформативный метод", другие - наоборот... Да, и в общем порядком поднадоела вся ЭТА процедура А вот насчет шалфея и боровой матки уже давно подумываю, только пока не решаюсь, зная, что мой организм чувствителен к новым травам...
Старый 16.01.2009, 16:25   #6
Gerochka
Мамочка-беременюшка

Люша...я обычно Когану звонила заранееи договаривалась когда будет лучше прийти...еси интересно могу в личку номер кинуть

Принцессочке Анастасие

Gerochka вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.01.2009, 19:15   #7
vesta.bell
Мамочка

Сообщение от Люша Посмотреть сообщение
Девочки, спасибо, что отозвались. вчера купила новый термометр, так он показал сегодня 36.8, сегодня 20ДЦ, я сразу перемерила старым, так он показал 36.6, как так может быть? А как принимает Коган, ты не знаешь? ? Мне говорили когда то , что есть хороший врач Зильберман, но он говорят, очень спецефический, как человек, но врач вроде хороший.
очень даже может быть.
я меряла БТ несколько месяцев - график вообще не вырисовывался.
но параллельно дважды за цикл делала УЗИ у Арбатского в Ремеди
Зильберман сказал выбросить этот градусник
с новым все получилось
Пы.Сы. не бойтесь специфичности, бойтесь очередей
Старый 19.01.2009, 09:51   #8
Люша
Новичок

Сообщение от Ежишка Посмотреть сообщение
Вот, девочки, читаю и теперь в окончательном психологическом ауте... Базалку забросила измерять принципиально, так как одни врачи кричат "это совсем неинформативный метод", другие - наоборот... Да, и в общем порядком поднадоела вся ЭТА процедура А вот насчет шалфея и боровой матки уже давно подумываю, только пока не решаюсь, зная, что мой организм чувствителен к новым травам...
Ой, не знаю, мне моя врач все время говорит мерять температуру. Говорит, что доверяет только этому способу. Сейчас у меня 36.9,5, не помню когда у меня была такая температура. Осенью колола два месяца прогестерон, темп. была во 2 фазе 36.7 и не выше не ниже. А сейчас хоть более менее, ниже 36.9 нет. Я в этом цикле 14,15,16 день колола ХГЧ 1500 , а с 17д.ц. и по сей день прогестерон, колоть его надо до 26 д.ц. А что дает эта боровая матка? Это трава?
Старый 29.01.2009, 21:00   #9
fuchsia
Новичок

Люша
Сходите в "Ремеди" к Арбатскому Сергею Константиновичу, он сделает УЗИ. Может быть несколько за месяц, проконтролирует овуляцию (это более информативно, чем БТ). Хотя взять с собой графики температуры будет не лишним. При необходимости там же можно и другие исследования сделать.
fuchsia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 29.01.2009, 23:23   #10
Ежишка
Мамочка

Радость Боровая матка

Боровая матка с давних пор использовалась в народной медицине.
Боровая матка оказывает противовоспалительное, противомикробное, противоопухолевое, рассасывающее, обезболивающее и мочегонное действие. Способствует поддержанию иммунитета. Препараты из боровой матки способны увеличивать функциональную активность матки и придатков, а значит, улучшать работу репродуктивной системы в целом.

Боровая матка назначается при таких гинекологических заболеваниях, как фиброма (миома) матки, эрозия шейки матки, бесплодие, маточные кровотечения, нарушения менструального цикла, спаечные процессы, непроходимость и воспаление маточных труб. Кроме того, боровая матка снимает воспаление в почках и мочевом пузыре и, конечно же, в придатках.

Для лечения используются настойка, настой и отвар боровой матки.
Старый 07.06.2009, 15:39   #11
Timuresko
Местный

насчет базальной температуры.............на 5 недели беременности по совету врача начала измерять базалку...на у меня получалась низкая...врач начал волноватся что вдруг замершая...поразмыслив немного...мне пришло в голову измерить температуру подмышкой...там оказалось на 0,7 ниже......т.е. температура самооо тела у меня низкая была..вот и базалка тоже низкая...хотя разница между ними в норме..........
Timuresko вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.03.2013, 00:02   #12
zdlrivpropf
Заблокирован

По умолчанию http://www.oficialcarolinaherrera.com dwijgww

Mobile http://www.carolinaherreraonline.com Advertising and marketing Ways To Expand Enterprise Earnings

Mobile advertising is utilized by businesses Carolina Herrera to market throughout cellular devices including cell phones and transportable press athletes. Types of mobile advertising and marketing that businesses use could be something basic such as a aesthetic advertising or something a little more complicated like a qr program code. To make a decision which mobile marketing technique is perfect for your enterprise, take advantage of the subsequent advice.

Keep your texts, social media blogposts and e-mails brief and brief. When the meaning is simply too lengthy, people usually disregard it instantly. The message shout be simple, critical and consist of a get in touch with of action. It must not be a quarter webpage advertisement, but alternatively a brief meaning directed to notify consumers of discounts or marketing promotions.

Before beginning your http://www.carolinaherreraonline.com mobile marketing plan, lookup your blog site or web site on the several types of cell phones to discover how great or bad it appears. You may be astonished to get it appearance fantastic or you might be disrupted at finding that it seems dreadful. If it doesn't look nice, you may have work to do. Modify your blog making it portable friendly.

When you are designing a cellular meaning, maximum benefit miles from the next tact by also including something comparable inside your basic web marketing strategy. This will job to ensure that your very best fabric is distributed to as many men and women in your own market place as you possibly can. There is no reason to maintain your endeavours split up.

Ensure Carolina Herrera 2013 your website is readily available from the cell phone. In this way, you'll make sure that each possible customer will be able to see what you're giving the way you want them to. Weight your blog on a variety of websites to discover the way it appears, to make alterations as required so that every person who sessions your site can savor the identical performance.

Whether you are having a large organization or even a small home business, you should take a seat and establish a social media plan that packages the specifications of the items should and must not be carried out by social websites. This is going to help both you and your firm through the numerous things that can potentially http://www.carolinaherreraonline.com get it wrong.

Establish objectives for your cellular advertising and marketing plan. Created a strategy so you know how many information you may mail out every day, which people you can expect to goal in which advertising, and what promotions all those will probably be. Placing targets allows you to path your success and to concentrate on what you want to perform so that you will build your organization.

Understand that cellular advertising and marketing works best to keep your existing customers rather than actually to bring in new ones. The reason being most mobile end users are certainly not searching across the world wide web exactly the same way Computer users view close to their own. Portable consumers Bolsos de Carolina Herrera are difficult species of fish to hook should they haven't already nibbled around the lure.

As stated just before, a lot of companies use cellular marketing to market on mobile phones. Firms use straightforward cellular marketing methods like graphic adverts and complicated portable marketing techniques as well, like qr requirements. By using the suggestions from the article earlier mentioned, you can go with a mobile phone marketing method that is useful for your organization.
zdlrivpropf вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.03.2013, 00:06   #13
zdlrivpropf
Заблокирован

По умолчанию http://www.oficialcarolinaherrera.com lcghytn

A Little Bit Advice Never Hurts So Try These Out For Getting http://www.carolinaherreraonline.com Fit

As you grow older, it's more significant than in the past to take care of your body. An getting older body loses its suppleness, muscle tone, and bone strength and density. There is simply one point to fight this: fitness. Getting fit combats aging and will help us maintain our durability. Below are a few ways to get in shape these days.

Once you fall a number of in . on the stomach, try new clothing! You will see simply how much weight you've shed by trying on new pairs of slacks and garments that you simply previously may have never imagined you can. Using those clothes you never imagined had been feasible can be a wonderful inspiring booster to individuals who wish to Coleccion Carolina Herrera gain a greater shape.

A fantastic fitness hint which will help you lift up more weight is to start off growing your weaker muscle tissues. At times it's your weakened muscle tissue which can be avoiding you from increasing the excess weight you may lift up. By building these weakened muscles, you'll be surprised at how much much more it is possible to raise.

Fibromyalgia syndrome affected individuals shouldn't anxiety a workout schedule. Should you suffer from fibromyalgia syndrome, don't prevent exercise. Even though you are afflicted by constant pain, an exercise regimen will help to reduce the signs and symptoms, and also enhancing your state of health. Make sure you prevent exercising http://www.carolinaherreraonline.com which involves a lot of influence. Weight lifting will be helpful, only use gentle weight load in the first place.

In case you are contemplating becoming a member of an exercise type to become much more physically fit, it is wise to make certain that you sign up for the correct group. You will notice that training is more pleasurable and less frustrating when you are exercising with other individuals as their health and fitness levels are much like your own.

A fantastic workout suggestion is always to job the opposition muscle groups simultaneously to shorten your exercise routine time. For example, work out your biceps to get a establish, and then figure out your tricep muscles to get a establish. The real reason for Coleccion Carolina Herrera the reason being when you work out a single muscle, the other muscle is resting. This decreases your sleeping time, which will lessen your total workout time.

If you prefer a level belly, not simply should you really do ab crunches, but you must include in cardio exercise. Kickboxing is a great cardio exercise routine, which will help color your belly. These powerful kicks give your abdominal muscles an excellent exercise routine. Tae kwon do is yet another great cardio exercise ab exercise.

If you wish to enhance your physical fitness, give boxing a go. It demands a lot more muscle tissue compared to the regular cardio process and is an effective exercise. The punching motions establish a strong central although sculpting effectively-described arms and shoulder muscles. Sparring may also http://www.oficialcarolinaherrera.com buy your heart rate up and provide you a full system work out.

To improve your fitness, get yourself a workout companion. After the broken of eagerness to get a new health and fitness program wanes, it is easy to find excellent reasons to ignore exercises. If somebody else is planning on one to appear, although, you will probably follow through. So look for a buddy having a comparable fitness level and buddy up.

Getting fit is the greatest issue for your body because it ages. As being the body begins to drop, you will have the capability to overcome that decline. Stay healthy and produce durability which means that your system Carolina Herrera can remain flexible and powerful. Always keep the following tips in your mind plus your physique will be fresh for a long time.
Старый 16.03.2013, 00:11   #14
zdlrivpropf
Заблокирован

По умолчанию http://www.carolinaherreraonline.com xndaqhn

Guidance On http://www.oficialcarolinaherrera.com Finding The Right Insurance Coverage For You Personally

So as make sure that your closing expenditures will all be Carolina Herrera Outlet purchased, it is very important that you can use a insurance coverage prepare which is trustworthy. Getting well-informed about life insurance coverage is the first step in acquiring that reliable plan. These post goes to offer you essential life insurance coverage information.

With life insurance it's information on finding the right sort of insurance. There's phrase life coverage, whole life insurance, general life insurance, and adjustable life insurance coverage. Each and every have their positives and negatives and it's excellent to look into or speak with a real estate agent about which sort would be the very best match for yourself and your family. All insurance ideas needs to be individualized to fulfill your desires.

When you are not seeking to transform your life insurance coverage into a good investment, then word http://www.coleccioncarolinaherrera.com life insurance could be your best choice. Word life insurance coverage fails to build-up any funds worth rather, it really is a resolved payout available upon death only, set up by way of a set top quality cost each month. This type of insurance plans are what you would like if you would like basic insurance coverage.

Understand that most insurance coverage organizations offer a range of various repayment choices to your recipients. If you consider individuals you depart associated with would be happier acquiring routine payments, this can be something you must make a decision now. You are able to opt to give the Carolina Herrera Online lump sum or even to bust it.

Determine the quantity of life insurance coverage protection your own personal people will will need in the improbable function of your respective loss of life. Use one of the numerous available on the web life insurance coverage calculators, or increase your annual salary by a component of 8. This is basically the typical financial debt still left when an individual passes away. The higher your coverage, the more effective away from your real estate.

When looking for insurance coverage, make sure you shop around. Check out a number of different http://www.coleccioncarolinaherrera.com plans online and look into every single organization you are considering to make sure you are selecting a genuine, reliable organization. Take flight-by-night life insurance is surely not a desirable product. You would like to make sure your insurance policy will probably be there and can shell out as assured in the event that it is actually required!

Obtaining life coverage is not only for unique folks. Actually, it can be most likely more valuable for anyone with lower to medium earnings than for all those in greater income tax brackets. Closing expenses and lifestyle costs won't disappear using the dying of a family member. You require protection to make certain these pricing is covered.

Keep in mind that the whole point of an existence insurance policies is that your dependents can nevertheless take pleasure in their current way of living and living costs if you expire. This means that you should buy ample insurance to make a true possibility. Perform mathematics Carolina Herrera Outlet and judge what that means out to.

As was mentioned at the beginning on this post, it is vital that the life insurance coverage prepare is a superb, trustworthy a single. The above mentioned article provided you information and facts that will help get you the greatest insurance coverage prepare possible. Use this information and facts while shopping about for the very good life insurance coverage strategy.
Старый 16.03.2013, 00:18   #15
mbwnfctmpleo
Заблокирован

По умолчанию http://www.oficialcarolinaherrera.com hwcaljx

Carolina Herrera Elegance Guidelines http://www.coleccioncarolinaherrera.com For Everyone!

Elegance is definitely inside the eyesight from the beholder, along with every person who examines her! You want to appearance your best, improve your best features and placed your best face ahead so read on for several fantastic advice and ideas to you to improve upon your looks in ways you've probably never thought of!

Even the most mindful folks can end up having your hair color spots in the brow, the neck and throat, or palms. To remove these unsightly spots, saturate a natural cotton mat with skin area toner or complete milk products. Lightly rub the drenched 100 % cotton pad onto the tarnished area with spherical motions very carefully Bolsos de Carolina Herrera lift up out the coloration.

Have your eye brows professionally waxed or cut. Eye brows are often disregarded, however they can form the facial area like hardly anything else. Examine magazines and find eyebrow forms which you believe will match you, and give those to an experienced therefore they have an idea of the things you're searching for. You'll learn that your eyebrows look neater along with your encounter seems much more impressive.

Use conditioner on your own thighs and legs. The particular very same conditioners you utilize to treat your hair may be used to swap your shaving treatments. Conditioners are less expensive and possess much more remaining energy than your common treatments. You also can save shower area time by without having http://www.carolinaherreraonline.com to fumble with over one merchandise.

If you cannot find your chosen encounter lotion, why not try out a dab of Cool Whip? This sugary item is filled with sorbitol, which is actually a preferred humectant that may be commonly seen in many high-conclusion moisturizers. Consequently, use a little dab to moisturize your skin layer as well as the hair.

When you have wrinkles all around your eyes, oral cavity, and brow, you need to search for cosmetics with light-exhibiting contaminants. These items, which can be just a lot more flat than shimmery, can reveal gentle in a way that Carolina Herrera Online appears to create the fine lines just go away. You can use this technique all over your experience, or simply with your laugh outlines.

Because of all the chemical compounds in hair shampoos and conditioners it is actually advised to never shampoo and issue every single day, especially many times every day. To keep up locks problem and never problems it, most beauticians advise shampooing and conditioning on alternate days at maximum. This stops you against destroying your hair with all the current substances inside.

And also hardwearing . pores and skin searching clean and flawless, make sure you drink plenty of water http://www.carolinaherreraonline.com every day. Dehydration can take a toll onto the skin, leaving behind it searching dull, free of moisture and wrinkled. You may fight this challenge if you make certain you consume a minimum of 8 glasses of water every day. When you don't like the taste water, try flavoring it by using a piece of lemon or a little cranberry juice so it will be a lot more palatable. Your epidermis will thank you for it.

Seeking beautiful can be costly and cumbersome hopefully this article has presented you new suggestions to use that will keep your valuable time and cash! Small things can amount to make major Carolina Herrera and positive alterations in your physical appearance and sense about you so incorporate these tips into the routine being much more beautiful and getting greater self confidence!
mbwnfctmpleo вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы
Опции просмотра